Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kdy a jak kastrovat?

8. 11. 2006

Spousta veterinářů, kteří žijí z poznatků nabytých při svém studiu, doporučuje lidem kastrace v pozdějším věku. Ti, kteří sledují výzkum a dovzdělávají se stále, však doporučují kastraci ve věku u kočky po 5. měsíci, u kocoura v 6.-7. měsíci.


 

Kdy a jak kastrovat kočku?

Kočky kastrujeme ve věku 5 nebo 5,5 měsíců. Máme zkušenosti, že v tomto stáří se již začne kočička mrouskat, protože je pohlavně dospělá a hormony začnou fungovat.

Naše praktické zkušenosti ukázaly, že mladé kočičky snášejí kastraci lépe než starší. U kočičky se jedná hlavně o to nečekat až dojde skutečně k mrouskání, protože v tu dobu jsou orgány prokrvené a kastrace není vhodná. Musí se pak čekat, až mrouskání, které se projevuje tak, že kočička se přehnaně mazlí, stále se hlasitě projevuje, nastrkuje zadek a zvedá ocásek (pro kocoura), odezní, což je nepříjemné pro Vás a ještě více pro ni, když jí kocoura nemůžete dopřát. Takže netrapte ani ji ani sebe a veterináři, pokud doporučuje kastraci v pozdějším věku, klidně řekněte, že si přejete kastraci již v 5. měsíci.

V západních evropských zemích je běžné, že se kastruje již ve 2.-3. měsíci laparoskopicky. U nás se však vychází z doby pohlavní dospělosti, a to je, jak uvedeno výše, v 5 - 5,5 měsících. Také podle váhy se dobře dá orientovat, i my kočičky zvážíme, aby nebyly podvyživené. Minimální váha kočky pro narkozu je 1,75 kg.

Před kastrací se též zeptejte veterináře, jakou metodou kastruje. Někteří veterináři totiž odebírají pouze vaječníky, přičemž miniaturní kousíček vaječníku, který by případně zůstal v těle, by se mohl obnovit a dorůst. Pokud by dorostl, kočička by stále měla dělohu a přitom možnost chodit ven, bylo by neštěstí hotovo - za 2 měsíce by přivedla koťata. Proto je vždy lepší odebrat při kastraci i dělohu, když už je kočka v narkóze a má otevřené břicho. Za to riziko to nestojí.


 

Kdy kastrovat kocoura?

 

Co se týká kastrace kocourů, veterináři často radí počkat, až začne kocourek značit. To však bývá již pozdě. Tady jsou důvody:

1) podle posledních studií kastrace kocourky ve věku 6 měsíců nijak nepoškozuje, není tedy třeba déle čekat

2) značení silně zapáchá a přetrvává v bytě i několik měsíců

3) když kocourek už jednou začne značit, nemusí tomu kastrace zabránit a mohl by pokračovat ve značení i po kastraci, což by bylo velmi nepříjemné

4) pokud je v domácnosti více kocourků, mohlo by mezi nimi čekání na pozdější kastraci způsobit velkou rivalitu - přeznačkovávali by se, stali by se z nich soupeři a mohli by se začít rvát

5) kastrace v pozdějším věku, kdy už začnou působit hormony, kocourky velmi stresuje, protože se budou chtít pářit a budou mít tendence se za každou cenu dostat z bytu. Často se jim to v nestřežené chvíli i podaří a už by je nikdo nemusel najít

6) pokud byste s kocourkem jezdíte např. na chalupu, mohl by utéct za kočkami a ztratit se.

U kocourka proto trvejte na kastraci ve věku 6, nejpozději 7 měsíců. Děláme to tak již několik let a nikdy žádný kocour neměl problémy. Máme to ověřené z praxe, prošly nám rukama stovky kocourů a koček. 

Verzi dokumentu k vytištění najdete zde.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

muj milacek Micicek

(Dagmar, 2. 4. 2014 23:50)

Já mám kocourka je mu 19 měsíců. Nenechala jsem ho vůbec kastrovat. Rad by chtěl holčičku ale vůbec nemá zájem utíkat ven. Od narozeni je doma. Je naucen na čistotu. Jen se vycura , hned mu to či tím. I když udělá kakiky, též hned čistim. Vůbec neznackuje, žádný pach není. Já si vůbec nemusím stěžovat. A když se jde vycurat a hned to či tím , tak opravdu to voní jak když je podesti ta čistá vune. Když ho pochvalim ze cural tak mu říkám moje vonava deštičko. Je vonavy velmi cistotny Kocourek. Nevidím důvod proč by mel jít na kastraci.

Re: muj milacek Micicek

(Iva Tomančáková, 3. 4. 2014 10:56)

Jestli váš kocour voní po čurání "jako po dešti" tak máte něco s čichem. No hlavně ho nepouštějte ven ať se nepodílí na plození dalších nechtěných koťat.

Kastrace

(Kočky SOS, Petra, 21. 2. 2010 15:51)

Naše doporučení nevycházejí jen z našich zkušeností, nýbrž i z nejnovějších poznatků veterinární medicíny, které víme od naší paní veterinářky, protože ta si pravidelně aktualizuje své veterinární vzdělání prostřednictvím školení a seminářů. Nejnovější poznatky veterinární medicíny uvádí, že problémy s močovými cestami nemají s věkem kastrace žádnou souvislost. Potvrzují to i naše zkušenosti, protože rukama nám už prošly stovky koček. V ordinaci naopak často potkáváme kocoury, kteří jsou již staří a nekastrovaní nebo byli kastrováni v mnohem pozdějším věku než který doporučujeme pro kastraci my, a problémy s močovými cestami přesto mají.

Re: Kastrace

(Petra, 29. 11. 2013 21:30)

Tvrzení, že takto kastrujete kocoury již několit let a NIKDY ŽÁDNÝ kocour neměl problémy, je dost odvážné. No, ale každý má zkušenosti jiné. Já sama mám 3 kastrované kočky a 1 kastrovaného kocoura v 1 roce života a žádné problémy nemá, nyní mu je 6 let. Moji rodiče mají katr. kočku a kastrovaného kocoura v 9 měsících a bohužel musí mýt kvůli močovým cestám celoživotní dietu, je mu 6 a problémy u něj nastaly už v jednom roce života. Bohužel těchto případů znám více. To, že je nějaké zvíře nebo i člověk schopen mít potomky, neznamená, že má ukončený fyzický vývoj. Takže kocoury kastrovat ano, ale nejdříve v 1 roce života.

To je ale týrání!

(Sendy, 20. 2. 2008 14:25)

Považuji za týrání kastrovat kočičí děti!
Kdo to dělá, ted patří víte kam.....
Kotata nesnesou narkozu, je to velmi nebezpečné. A nechutné! Kočky se kastrují od 8 do 11 měsíců, kocouři od 11 do 13 měsíců.

Re: To je ale týrání!

(Týnka, 28. 11. 2013 21:58)

Moje řeč...od spoustu veterinářů a lidí slyším, že kocour by se měl kastrovat nejdřív když mu je 1 rok..Zítra právě jdem na kastraci..našemu kocourkovi je přes rok a protože ho nemám na chov, tak je zbytečný ho trápit. Myslím, že je to dobrý i do budoucna, že nebude mít žádný komplikace nebo nemoce..jako rakovina atd. Je mi ho sice hrozně líto, ale dělám to pro jeho dobro..ne pro moje.

sendy

(PETRA, 21. 2. 2010 12:48)

to není pravda!!my jsme nechávali kočku kastrovaT V PĚTI MĚSÍCÍCH A TO PROTO,ŽE PRVNÍ KOČKA MĚLA KOŤATA V OSMI MĚSÍCÍCH KDYŽ SI SPOČÍTÁTE JAK DLOUHO JE V BŘEZÍCH TO ZNAMENÁ,ŽE OTĚHOTNĚLA NĚKDY V PŮL ROCE!!ČÍM DŘÍV TÍM LÍP.POTOM MŮŽE BÝT UŽ POZDĚ!

kastrace

(verushka, 15. 11. 2008 20:07)

my jsme kastraci hooodně konzultovali s mnoha veterináři a ani jeden nedoporučoval kastraci dříve než kocourci budou mít roček jde o to, že jejich močové ústrojí se vyvýjí dlouho a pokud se to udělá dřív než v ročku tak můžou mít problémy...nu a z vlastní zkušenoosti vím že když jsme nechávali kocoury kastrovat tak madoši ještě neměli rok...asi tak 10měsíců nu a dneska jeden musí být na dietě kvůli tomu, že trpěl na krev v moči...:(kdo ví co to způsobovalo...a kamarádka taky kastrovala kocoura jak byl kotěcí ještě a bez pasty urinopet se téměř nevyčůrá...ale každopádně kastrovat!!!

kastrace co nejdříve

(skooupilová, 14. 12. 2006 17:44)

čaas na kastraci se neurčuje stářím, ale fyzickou kondicí, chováním a možnostmi, mám teď momentálně 16 kočičand, převážně kocourky, ale musím mít i kočičky, které regulují chování těch raubířů. 2x jsem kastrovala už ve 3měs.byli to 2kg tygříci a tak brzy začali zlobit.smrděla jim moč, čůrali kde se dá, prali se. dnes mají 7-8kg a jsou nejvěší mazlíci