Jdi na obsah Jdi na menu
 


Macinka

22. 1. 2018

mac7.jpgKočka, kastrovaná, nar. 2013
Umístění:
dočasná péče Hodonín

Macinka je kočička, která žila v zahrádkářské kolonii, ale majitel zemřel a paní, která kočičku krmila, si všimla, že Macinka nemá v pořádku ouška, hnisají jí a často se škrábe. Tak jsme kočičku přijali a po prohlídce na veterině zjištěny v ouškách polypy a nádorky a bylo rozhodnuto, že ouška se musí operovat. Dnes 22.1.2018 byla kočička hospitalizována na veterinární klinice v Uherském Hradišti.
26.1.2018 - Macinku jsme včera přivezli z kliniky v Uherském Hradišti. Při operaci ucha jí byl odstraněn zvukovod, ve kterém se utvořila píštěl, ze které vytékal hnis a bubínek byl zcela rozpadlý. Materiál se odeslal na histologii. Bohužel Macinku čeká ještě jedna operace, protože druhé ouško je stejně postižené.

Věříme, že bude vhodná jako společnice ke kočce  do bytu se zasíťovaním nebo do domku se zahrádkou.

Další fotky zde.

Macinka je adoptována na dálku, její adoptivní rodinou jsou Valentíkovi a kočička Mazlinka. Dělujeme!

Podmínky osvojení najdete zde.

Začínáte s kočkami? Přečtěte si Návod na kočku.

Na tom, čím krmíte, závisí zdraví vaší kočky!

HISTOPATOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ
Materiál : Fe, samice, kočka evropská, 5 let; biopsie útvaru ve zvukovodu

Majitel: Kočky SOS Hodonín
Datum: 29.01.2018

V dodané biopsii zjištěna v pojivovém stromatu dermis chronická, ložiskově aktivní zánětlivá reakce, místy s výraznějším reaktivním reparativním procesem. Ložiskově pozorována přítomnost diferencované granulační fibrovaskulární tkáně s různě intenzivní zánětlivou reakcí tvořenou převážně kulatobuněčným zánětlivým infiltrátem, povrchově místy s převažujícím neutrofilním infiltrátem. V některých řezech zjištěna přítomnost mírně elongovaných reaktivních buněk tvořených částečně hustě nahlučenými endoteliálními buňkami a denzním kolagenním stromatem. Dále reaktivní hyperplazie lymfatické tkáně ve stromatu léze. Dále přítomnost pigmentu hemosiderinu. Ložiskově v prostoru zánětlivé reakce pozorována neoplastická proliferace epiteliálních buněk mazových žlázek, převážně tubulárního, ložiskově acinárního charakteru. V těchto epiteliálních buňkách pozorovány převážně mírné atypie, anizocytóza, anizokaryóza, prominentní jadérka, mitotické figury (celkem zjištěno 6 mitóz v 10 z.p./400x). Lumen žlázek je vyplněno kondenzovaným sekretem a ložiskově neutrofilním zánětlivým infiltrátem. Jiné změny nezjištěny.
Závěr:
V dodané biopsii z útvaru ve zvukovodu zjištěna v převážné části bioptátu chronická aktivní zánětlivá reakce, dále reaktivní fibroplazie (hyperplastická léze/inflamatorní polyp). Dále zjištěna v prostoru zánětlivé reakce ložisková neoplastická proliferace, adenokarcinom ceruminózních žlázek, dle morfologie buněk nižšího stupně malignity (low-grade). Jedná se o epiteliální neoplazii, převážně lokálně proliferativní, s nízkým metastatickým potenciálem (nejčastěji regionální MU). Doporučuji preventivní kompletní klinické vyšetření.

S pozdravem
Doc. MVDr. Miša Škorič, Ph.D.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přejeme hodně zdraví

(Iveta, 28. 1. 2018 11:16)

Ty brďo,tu samou operaci (ablaci zvukovodu)jsme absolvovali vloni v květnu na stejné klinice a stála téměř o polovinu míň.. (neměli jsme histologii a ubytování, ale i tak to bylo mnohem méně). To je šupa... Ale pomohla, už máme oboustrannou ablaci a od zánětů svatý klid.