Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pes vs. kočka

21. 8. 2007

Dotaz:
Dobrý den, prosím nemáte někdo zkušenosti se soužitím psa a kočky? My
právě s tímto máme problém. Máme 6letou fenku křížence středního vzrůstu (12 kg), k níž jsme si teď pořídili kocoura (z útulku, 5,5kg, 4 roky). A máme opačný problém, než je většinou popisován - Barunka (pes) se bojí Rodriga (kocour).
Rodrig je opravdu sebevědomý, když si někde lehne, tak jen tak neuhne. Barunka kočky moc nemusí a někdy na Rodriga taky štěká nebo vrčí - hlavně, když jde jídlo nebo o naši společnost - tj. když se Rodrig moc přiblíží ke mně nebo posteli. Několikrát došlo k tomu, že když šla Barun kolem něj, tak na ni vyjel a packou jí dal facku - nic se nestalo, ale Barun je dost vyplašená, v šoku, piští a fakt se bojí. Ona je hrdina, jen když jsme tam s ní. Teď se úplně bojí kolem Rodriga chodit. Myslím, že on neútočí jen tak - ale že se trochu taky bojí,
ale on to prostě řeší takhle - rozhodně ne útěkem nebo uhnutím.
Teď chodí oba na zahradu - ale co až bude zima - nerada bych, aby kocour Barču omezoval v tom, kam může a nemůže chodit a hlavně nechci, aby z něj Barča měla nějaké trauma a byla takhle šikanovaná. Můžete mi poradit??? 
Nevím, jestli pomůže nějaká \"výchova\" kocora nebo spíše povzbuzovat sebevědomí Báry? Ale jak??
Taky mají udělaný průlez oknem - lítačky - a u nich se už taky jednou nešťasně střetli, Barču jsme to učili dost dlouho používat, tak bych nerada, aby to
kvůli němu přestalo.
Prosím, poraďte mi, co udělat nebo jestli znáte někoho jiného, kdo zná 
tuhle problematiku. Moc děkuji, Lucie

Odpověď:
Dobrý večer Lucie,
ráda bych Vám nějak poradila, ale nic moc mě nenapadá. Potřebovala bych alespoň vědět, jak dlouho už máte kocourka doma (týden, měsíc, 3 měsíce, ...??).
Tak dejte vědět. Třeba něco vymyslíme.
S přátelským pozdravem
Lucie Malečková

Děkuji za ochotu, kocoura máme doma něco přes měsíc - vzali jsme si ho z domácího depozita, s kočkama prý vycházel dobře. Je prý světem protřelý, ale teď už kastrovaný. Je to velký mazel - nechá se nosit a pořád mazlit. Já ale musím pečlivě rozdělovat pozornost, protože Barun je prostě rozmazlený pejsek, co spí s náma v posteli a hodně žárlí. Nevadí, když ho mám v náručí, ale nesmí se přiblížit moc, když hladím Barun nebo k posteli, když jsme v ní. To pak Barun vyjede. Vůbec asi problém vznikl tak, že Barun po něm vyjela (neublíží - jen začne vrčet a štěkat) a Rodrig se prostě nedal a packou jí nafackoval (naštěstí ji nepodrápal). To Barun řvala jak na lesy - myslím, že radši i preventivně a od té doby se ho bojí. I teď se občas stane, že se za ním rozutíká, když někam běží (je to přece kočka a Barun ji chce honit), ale on prostě není ořezávátko a vrací ji to - třeba když má kolem něho projít, tak hned syčí a prská a někdy i zvedne packu.
Tak nevím, prostě mají komunikační problémy, možná se to nějak usadí, jen nechci, aby se ho Barun bála tak, že by ji to omezovalo v pohybu, když nebudem doma. (Teď přes léto je přítel doma a hlídá je, ale to brzo skončí.)
Tak kdyby Vás něco napadlo, budu moc ráda.
Děkuji, Lucie.

Dobrý den,
tak myslím, že máte všechno pečlivě nastudované a Vy chybu neděláte. Víte, že ani jeden by neměl žárlit na Vaši pozornost tomu druhému. Měsíc je ještě celkem krátká doba na to, aby se jejich vztah usadil, zvlášť, když to už nejsou úplně mladá zvířata. Asi to chce ještě opravdu jen čas... Myslím, že se celkem respektují i když mají malé komunikační problémy :). Kdyby se to neupravilo časem, pak už mě napadá jen pořídit ještě jednu kočku (možná raději kotě, aby neměla velké trauma Barunka ani Rodrig), aby se vyhráli spolu a Barunce dali pokoj... Taky pozornost by se roztříštila na víc stran....
Tak jsem Vám moc neporadila, ale určitě dejte vědět, jak se to u Vás vyvíjí.
Díky
Lucka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář