Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZOO Hodonín zabíjí kočky

zoo-zabiji.png


Dne 27.6.2011 se na nás obrátila paní Veisová, pracující v ZOO Hodonín jako pokladní, s dotazem, zda jsme nepřijaly tři kočky, které žily v areálu hodonínské ZOO: Jednalo se o černého 4-5letého Mikeše se zelenýma očima, kastrovaného, který žil za minulého vedení ing. Fraise v jedné z kanceláří a nyní se o něj starala jedna paní z kanceláře, druhá kočka byla 3letá kastrovaná mouratá Micka s hnědýma očima, ta žila venku v areálu, třetí kočku, černou Ulyšu, přinesl někdo na podzim 2010 paní Veisové ještě jako kotě do pokladny a ona si ji tam nechala. Byla drobná a březí. Paní Veisová všechny tři kočky celou dobu krmila a děti, které tam chodily na houpačky, si s nimi hrály a vždycky se po nich sháněly.

Nyní měla paní Veisová dva dny volno a když přišla do práce, kočky nikde. Zmizely, aniž by jí o tom kdokoliv něco řekl, aniž by se na ni někdo obrátil s tím, aby je přemístila jinam, že tam nesmí být. Nikdo neřekl, že tam kočky nesmí být, ať je přemístí jinam. Za minulého vedení kočky v areálu být směly a nikomu nevadily. Brzy odchází do důchodu a jednu si chtěla vzít domů. Ptala se všech vč.  zootechnika a dalších v kancelářích, ale nikdo nic nevěděl. Až pak sebrala odvahu a zavolala MVDr. Burskému, který jí sdělil, že kočky na příkaz ředitele ZOO utratil.

Na ZOO jsme se 28.6.2011 obrátily e-mailem i my. Na náš dotaz směřovaný na ředitele ZOO ing. Jiřího Kolibu a zoologa pana Hyánka, co se s kočkami stalo, jsme však nedostaly žádnou odpověď.
29.6.2011 jsme proto ing. Jiřího Kolibu i MVDr. Burského kontaktovaly telefonicky:

 


Pan MVDr. Burský nám potvrdil,
že příkaz k utracení koček vydal ředitel ZOO ing. Jiří Koliba

 


Rozhovor s bývalým starostou města Hodonín a současným ředitelem ZOO Hodonín ing. Jiřím Kolibou, členem KDU-ČSL ("to lepší v nás"), kandidátem do senátu, o důvodu, proč nechal bezdůvodně utratit tři zdravé kočky žijící v areálu hodonínské ZOO.


koliba.jpgIng. Jiří Koliba se nám k věci odmítl vyjádřit s tím, že se jedná o interní záležitost. Jenže i kdyby v ZOO existovala interní směrnice o tom, že v areálu ZOO nesmí být kočky, stále by tato skutečnost nikoho (ani ředitele) neopravňovala k tomu, aby bezdůvodně nechával zdravé kočky utrácet. Aniž by se předtím pokusil vyřešit situaci jinak, aniž by se obrátil např. na nás, hodonínský kočičí útulek, zda se o kočky nemůžeme postarat. A stále by tato směrnice neměla větší právní platnost než zákon na ochranu zvířat proti týrání, které bezdůvodné utrácení zvířat výslovně zakazuje.

Je pro nás jakožto členky soukromého kočičího útulku, které zachraňují odhozené kočky s dobrovolných příspěvků soukromých dárců, ve svém volném čase, bez nároku na jakoukoliv odměnu nebo podporu ze strany města, nepochopitelné, že ředitel ZOO, který bere za svou práci plat a má péči o zvířata v popisu práce, ke zvířatům přistupuje bez sebemenšího soucitu a bez sebemenšího zaváhání zavolá veterináři, aby je přijel uspat. To vše aniž by se předtím situaci snažil řešit jinak třeba jen tím, že by paní Veisové řekl, že ty kočky, které tu roky krmí, tu teď nemohou být, a aniž by ji požádal, aby je přemístila jinam. Přistoupil k tomu nejkrajnějšímu a nejkrutějšímu řešení, které existuje, a jak se zdá, ani nyní svého činu nijak nelituje. A jak je možné, že jedna z těchto koček byla březí, přestože ZOO má kastrační zařízení? 

Nepochopitelné je pro nás i chování MVDr. Romana Burského, který příkaz bezmyšlenkovitě vykonal a na všechny otázky odpovídá slovy: "To si vyřiďte se ZOO." Je snad veterinář, který utratí zdravé zvíře, aniž by se pokusil rozhodnutí člověka, který mu to nařídí, zvrátit nebo mu navrhnout řešení jiné, důvěryhodným lékařem pro své pacienty - naše zvířata? Není snad jeho povinností zvířata především léčit?

Na naše otázky nejspíš už odpověď nedostaneme. Doufáme ale, že věc bude důkladně prošetřena a pánové budou za své činy potrestáni v souladu se zákonem. Protože zde nejde "jen" o zvířata, jde tu především o princip. Stále více se setkáváme s tím, že si funkce, kde by měli pracovat odborníci, obsazují politici mezi sebou, jak se jim to zrovna hodí. Jak jinak vysvětlit, že ing. Jiří Koliba, absolvent stavební fakulty, je nyní ředitelem ZOO? Jeho vztahem ke zvířatům nejspíš ne. A jakto, že veterinářem je člověk, kterému na životě zvířat vůbec nezáleží?

Na oba pány podáváme trestní oznámení, na pana MVDr. Burského navíc i stížnost na Komoru veterinárních lékařů ČR. O tom, jak naše kompetentní orgány rozhodnou, Vás budeme informovat.

Odkazy k profesní kariéře nynějšího ředitele ZOO:
Úspěšná kariéra ing. Jiřího Koliby - položí úspěšného politika na lopatky tři odhozené kočky?
Novým ředitelem hodonínské ZOO je Jiří Koliba
Jiří Koliba - senát jako trafika?

---
1.7.2011:
Vyjádření 1. místostarosty ing. Jaromíra Hybnera:
"Děkuji za Vaši informaci. Pokud se domníváte, že došlo k jakémukoli porušení zákona, tak Vás naopak vyzývám a žádám, abyste učinila veškeré kroky směřující k zajištění výkonu práva. Bohužel dnes odjíždím do zahraničí a nemohu se problému osobně věnovat. Váš mail posílám v kopii i garantovi ZOO Hodonín."

1.7.2011: Vyjádření ing. Koliby pro iDNES.cz:
"Po poradě s právníkem jsme se rozhodli, že se nebudeme do konce šetření k případu vyjadřovat. Jednalo se ale o standardní veterinární postup," řekl ředitel zoo Jiří Koliba s tím, že pokud žádné šetření události zahájeno nebude, zveřejní konkrétní důvody utracení koček v tiskové zprávě.

2.7.2011: Hodonínský deník: Šéf ZOO nechal utratit kočky, lidé protestují.

5.7.2011: S dalším postupem v kauze ZOO Hodonín zabíjí kočky nám pomohla a bezplatné právní poradenství poskytla advokátka JUDr. Klára Slámová. Děkujeme! Dle jejího vyjádření se nejedná o trestný čin, nýbrž o přestupek, v tomto smyslu jsme tedy formulovaly i příslušná podání.

7.7.2011: Blesk: Ředitel ZOO nařídil zabít kočky

8.7.2011: Prohlášení ZOO Hodonín

8.7.2011: Příslušná oznámení na ing. Kolibu a MVDr. Burského odeslána Městu Hodonín, Krajské veterinární správě pro Jihomoravský kraj a Komoře veterinárních lékařů. Na vyřízení je zákonná lhůta jednoho měsíce.

14.9.2011: Hodonínský deník: Ředitelem hodonínské ZOO je Jiří Koliba - nezměnila na tom nic ani naše oznámení proti ing. Kolibovi a MVDr. Burskému. Dokonce jsme nedostaly ani rozhodnutí o kauze, neboť nejsme účastníkem řízení a na toto rozhodnutí nemáme právo.

25.10.2011: MěÚ Hodonín jakožto zřizovatel ZOO vydal Vyrozumění oznamovatele o výsledku šetřené věci

4.11.2011: Kočky SOS Hodonín: Žádost o přezkum a zahájení řízení

4.11.2011: Další úmrtí v hodonínské ZOO - obětí je tentokrát 7letý zubr evropský, který zemřel měsíc a dva dny po převozu do hodonínské ZOO (na zánět ledvin, který se dá zjistit rozborem krve a následně léčit)

30.11.2011: Sdělení MÚ Hodonín k naší žádosti o přezkum a zahájení řízení

7.12.2011: Vyjádření Komory veterinárních lékařů a Vyjádření Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj

29.12.2011: Shrnutí

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podejte TrO

(Kočky SOS, Petra, 7. 7. 2011 8:22)

O vině klidně pochybovat můžete, to vám nikdo nebere, ale fakt je ten, že ředitel Koliba sám přiznal, že kočky nechal utratit a potvrdil to i veterinář Burský. Takže nám spíš přijde zvláštní o jeho vině pochybovat. Nebo někam psát, vyjadřovat své názory a přitom se vůbec nepředstavit.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Podejte TrO

(qydko, 8. 7. 2011 12:30)

Překvapuje mě, že jsem jediná, u koho trváte na představení - ostatní používají také jen křestní jména nebo nicky.
O tom, zda je ono utracení koček oprávněné nebo ne si můžu udělat názor až poté, co bude zveřejněna lékařská zpráva o jejich zdravotním stavu. Do té doby si ponechám své pochyby.

Politik

(Eva, 3. 7. 2011 9:35)

NO jasně, KDU-ČSL! Co takový člověk, křesťan dělá ve vedení ZOO? Je všeobecně známo, že křesťanství je nepřítelem zvířat, přispělo k tomu, že lidé postupně ztráceli cit ke zvířatům a stavěli je na podřízené místo vůči člověku! Takový zbabělec! Místo aby se snažil reprezentovat kladný vztah člověka ke zvířeti, dělá přesně opak! K čertu s ním!

Re: Politik

(qydko, 3. 7. 2011 19:11)

Domnívám se, že osobní vyznání ing. Koliby je jeho soukromou věcí a s tímto případem nemá nic společného.

Re: Re: Politik

(Kočky SOS Hodonín, 4. 7. 2011 9:50)

Jistě, pokud zrovna nekandiduje za KDU-ČSL do senátu.

Re: Re: Re: Politik

(qydko, 4. 7. 2011 13:16)

A co má kandidatura za lidovce společného s tímto případem?

Re: Re: Re: Re: Politik

(Kočky SOS Hodonín, 4. 7. 2011 13:29)

Třeba to, že byl ředitelem zvolen jakožto politik a nikoliv jako odborník přes zvířata. Představíte se nám, ať víme, s kým máme tu čest?

Re: Re: Re: Re: Re: Politik

(qydko, 7. 7. 2011 8:14)

Že je pan Koliba politik a nikoli zoolog všichni ví, o tom se přít nehodlám. Jenom mi přijde poněkud zvláštní používat jako argument jeho víru.

oprava

(Marika, 1. 7. 2011 22:24)

poopravuji informace. Kočka byla vykastrovaná, o kocourovi jsem se nedočetla, jak na tom by. O to víc je neomluvitelné chování ředitele.

Re: oprava

(Kočky SOS, Petra, 2. 7. 2011 21:50)

Kocour byl taky kastrovaný.

Tr. o.

(Alice a Mourajz, 2. 7. 2011 11:45)

Ahoj Petro, zkuste se obrátit s prosbou o pomoc s tr. o. na tyto odkazy:
Mgr. Dana Pluhařová – právní poradkyně Společnosti, e-mail: D.Pluharova@seznam.cz
Mgr. Jana Lehká – právní poradkyně kocky-online janalehka@volny.cz
JUDr. Klára Slámová – právní pomoc zvířatům, 777 774 470, 261 213 570, 261 213 372, fax 261 213 553, email klara@advokati.info, www.advokati.info ,
nebo animalhelp@seznam.cz, tel. 724 306 184
Ekologický právní servis (Brno) - http://www.eps.cz/cz2021337/kontakt/
Ekologický právní servis (pobočka Tábor), adresa: Příběnická 1908/12, 390 01 Tábor, tel.: +420 381 253 904, e-mail: tabor@eps.cz

Zvířata nesmí do nebe?

(Iveta, 2. 7. 2011 7:25)

Doufejme, že existuje spravedlnost i pro němé tváře! Křesťan, zcela jistě vehementně hájící nenarozené životy, politik, který by měl jít příkladem a ředitel instituce, která se stará o zvířata - tohoto člověka by měli potrestat hned třikrát!!! Pokud si myslí, že se vyzpovídá a pomodlí a vše bude OK, tak mu přeju, aby ho peklo neminulo!!! Za ty tři, byť kočičí životy! Mají stejné právo na život na zemi, jako lidé, nebylo by potom správné regulovat přemnožené politiky? Možná by se nám lépe dýchalo!!

MVDr.

(Kocour, 1. 7. 2011 21:17)

Myslím si že,doktor veterinář má mít rád všechny zvířata stejně.Nám řekl,uvedený ,,doktor,,že máme utratit zcela zdravého kocoura,protože neodhadl diagnozu.Jiný veterinář měl jiný názor...Dnes je kocour v pohodě a zdravý.Co dál k tomu říct...Už k němu nechodím a nikdy nebudu...

zrůdnost

(Naďa, 1. 7. 2011 15:08)

Nejen, že je to zrůdnost, ale navíc mezi těmi, od kterých se očekává pravý opak. Panu řediteli jsem napsala, je nás asi i víc, kdo tohle prostě nemůže jen tak zkousnout. Jsem zvědavá, zda odpoví a hlavně co. Doufám jen, že se tohle bude řešit a budou padat hlavy. Jedná se navíc o tretný čin, tak by měl logicky následovat i adekvátní trest. Tím spíš, že jde o lidi, kteří by měli jít příkladem.

ZOO

(Hana Blahová , 1. 7. 2011 12:25)

Před několika týdny jsme byli s vnučkami v hodonínské ZOO. Není to na první pohled špatná ZOO, ale při zpáteční cestě domů jsme se všechny shodly na tom, že z ní čiší smutek.
A asi se nedá divit.

kočičky

(Adéla, 1. 7. 2011 9:39)

Pokud se něco bude podepisovat, tak jsem za kočičky.Tohle není možný-jak si to vůbec může magor dovoli.Jak to asi vypadá se zvířaty v ZOO, když nechá udělat tohle? Ten asi moc soucitu nemá...
AdeDvo@seznam.cz

Dzrzime palce

(Holub, 1. 7. 2011 9:29)

Hlavně to nenechat jen tak.... to je moc dobře. že se tím zabýváte !!! Držím palce.

Nesmysl

(Knížová, 1. 7. 2011 9:23)

Miluj bližního svého... aha, vdyť ono se to přce na zvířata nevztahuje.. jak někdo takový vůbec může vést ZOO.. NESMYSL

Kočky

(Blanka, 30. 6. 2011 23:18)

Dobrý den, je moc dobře, že jste toto zveřejnili. Pan doktor pro zvířata, který bez mrknutí oka uspí zdravé zvíře? Je to opravdu doktor pro zvířata, které má léčit? A pan ředitel ZOO - nejspíš velký diplomat, když čeká, až si paní krmička vybere volno a pak nechá utratit - stejným bezcitným člověkem, jako je on sám, bezbranné zvíře? Přeju mu hodně úspěchů v jeho dalších počinech. Věřím na boží mlýny...

Držím palce

(Rybáková, 30. 6. 2011 22:12)

Dobrý deň, na úvod chcem podotknúť, že to čo pre kočky robíte je užasné a veľmi Vám fandím. Snáď sa aj na Slovensku dočkáme zmien k lepšiemu, potrebujeme ich ako soľ. Nechcem vyššie uvedených aktérou nijako obhavovať každému je jasné, že nemajú svedomie a aj iné kladné povahové vlastnosti im zrejme dosť výrazne chýbajú. Ako si však mlhavo spomínam v zákone by malo byť vnesené niečo ako "redukcia chovu" a min. pred dvomi rokmi nebola vekovo ohraničená(myslím, že to v praxi znamená, že ak sa rozhodne MAJITEĽ zvieraťa, že ho chce utratiť povoleným spôsobom, je to v súlade so zákonom). Tiež sa obávam, že MVDR. Burský nie je zdaleka jediný vet, ktorý má takéto praktiky. V tichosti to robí dosť veterinárov. Možno by bolo efektívnejšie nedať im zarobiť. Niečo ako čierna listina nebezpečných inštitúcií. Každopádne dúfam, že sa mýlim a držim palce.